História budovy v ktorej sídli modlitebňa

      Budovu terajšej modlitebne dal postaviť po 1. svetovej vojne istý invalid Halahija a slúžila ako krčma. Tá však zanedlho skrachovala a budovu kúpil kupec Hadašček. Ten nepochádzal z Okoličného a za ženu mal dievča od Filoxerov (vetvy rodu Okoličániovcov). Hadašček v tejto budove býval zo svojou ženou, jej sestrou (starou dievkou) a svojim synom. Bol to dosť neúspešný podnikateľ. Neuspel v obchode s drevom, ani vo výkupe liečivých rastlín. Tak sa dal na politiku a za prvej ČSR pôsobil ako sekretár na okresnom výbore Agrárnej strany. Po jeho smrti žena začiatkom 40. rokov 20. storočia budovu predala evanjelickej cirkvi. Syn vyštudoval vysokú školu a žena aj so sestrou zomreli v Bratislave. Budova spočiatku slúžila ako spolková miestnosť Zväzu evanjelickej mládeže. V súčasnosti budova slúži ako modlitebňa a pravidelne sa tam konávajú služby Božie. Dňa 25. februára 2005 ostala modlitebňa po úmyselne založenom požiari v dezolátnom stave a po rekonštrukcii bola znovu daná do užívania dňa 31. októbra 2006.

Modlitebňa a evanjelici

      Obec Okoličné nemala v minulosti priestory, kde by sa početná evanjelická mládež mohla schádzať a preto vtedajší presbyteri začali túto nepriaznivú situáciu riešiť. Jeden z nich, Ján Sedliak - Slávik, ponúkol mládeži jednu izbu svojho rodinného domu. Bolo to však nevyhovujúce a preto začali uvažovať o kúpe rodinného domu. Kúpa dnešnej modlitebne sa uskutočnila 29. januára 1940 za 37000 Ks. Mládež (SEM) svojpomocou vybúrala vnútorné priečky do terajšej podoby. Postavili aj javisko a vyrobili kulisy. Hrávali divadlo a zo zárobku na ňom, spolu s ich členskými príspevkami financovali celú svoju činnosť. Režisérom divadelných hier bol vtedajší správca ľudovej školy učiteľ Bobák, ktorý v obci učil v rokoch 1939 - 1944. V miestnosti bolo len pár lavíc a preto pred každým vystúpením školská mládež do 14 rokov chodila po domácnostiach požičiavať stoličky na sobotu a nedeľu. Za odmenu sa zúčastnili v sobotu večer hlavnej skúšky. Premiéra bola vždy v nedeľu a v pondelok museli žiaci vrátiť stoličky tam, odkiaľ boli požičané. Po skončení II. svetovej vojny sa rozšírila aj činnosť SEM. Okrem divadla poriadali tanečné zábavy a ťahákom sa stal stolný tenis, ktorý sa hral v rámci celého okresu. V roku 1949, vzhľadom na politickú situáciu, SEM ukončila svoju činnosť.
      Budova ostala na účely cirkvi ako modlitebňa. 30. októbra 1949 bola modlitebňa posvätená. Vysvätil ju biskup P. V. Čobrda, za účasti farárov J. Juráša, V. Kunu a kaplánky D. Bancíkovej. Stalo sa tak za filiálneho kurátora M. Laučíka a pokladníka R. Krišku. V roku 1952 sa stal kurátorom R. Kriška a v tom istom roku bolo zakúpené harmónium, ktoré vtedy stálo 30200 Kčs. V roku 1954 bolo kúpené biele rúcho a dva lustre. V roku 1955 bola prerobená strana na sakristii a roku 1956 bol dokúpený ešte jeden luster. Ďalšie opravy a vymaľovanie modlitebne boli vykonané v roku 1959 v cene 7837,70 Kčs. Vysvätenie novovymaľovanej modlitebne bolo 18. októbra 1959. Za hojného počtu veriacich i z okolitých zborov, ju vysvätil zborový farár J. Gabul za spoluúčasti konseniora J. Hericha, M. Kollára, V. Droppu a kaplánky I. Devečkovej. V roku 1960, poďakoval za kurátorstvo R. Kriška a funkciu kurátora prijal J. Lazišťan starší. Od roku 1966 bol kurátorom J. Beťko. Za jeho pôsobenia boli zvony prerobené na elektrický pohon. V rokoch 1977 až 1989 bola kurátorkou O. Devečková. Neskôr, za účinkovania farára M. Devečku a kurátorky M. Husárikovej, bolo v modlitebni namontované elektrické kúrenie a do zvonice bola osadená železná konštrukcia zvonov.
      Od roku 1994 má dcérocirkev Okoličné obetavú kurátorku opäť v osobe O. Devečkovej. V roku 2001 boli do modlitebne zakúpené nové elektrické varhany a v roku 2002 sa v modlitebni uskutočnila už dlhšie plánovaná výmena okien a dverí. V roku 2003 sa z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov neuskutočnila plánovaná oprava strechy. Od toho času boli všetky príjmy v dcérocirkvi podriadené jedinému účelu a to ich sústredeniu na budúce opravy strechy a fasády. Tento zámer bol prioritou aj pre finančný plán na rok 2005. Z malých opráv sa začiatkom roka 2005 nečakane stali veľké - generálne.
      Celé hospodárenie roku 2005 ovplyvnila udalosť zo skorého rána dňa 25. februára 2005, kedy doposiaľ neznámy páchateľ vo vnútri modlitebne v Okoličnom úmyselne založil požiar, ktorý následne zničil jej kompletné zariadenie. Poškodené boli elektrické rozvody a plamene zasiahli aj strechu. Ostali len obvodové múry. Táto nepríjemná udalosť nepriaznivo ovplyvnila celý život dcérocirkvi. Uvažovalo sa o výstavbe novej modlitebne, ale vysoké finančné náklady nedovolili túto myšlienku doviesť do úspešného konca. Jediným možným riešením bola rekonštrukcia modlitebne. 17. októbra 2005 bol zbúraný starý krov a štítový múr zo západnej strany. Vo vnútri boli oškrabané maľovky vnútorných omietok, obnažila sa povala a odstránila podlaha s jej podložím. Následne sa započali práce na novej elektroinštalácii a výstavbe nového krovu. Strecha bola prekrytá novou krytinou a tvar bol upravený. Stavba bola na zimné obdobie uzavretá. V rámci rekonštrukčných prác na modlitebni bolo v roku 2005 vynaložených 294449 korún. V roku 2006 sa v rekonštrukcii modlitebne pokračovalo. Staré omietky boli nahradené novými, zateplený bol strop, podlaha i vonkajšia fasáda. Dokončená bola elektroinštalácia. Rozdelením priestoru sakristie, bolo vybudované i sociálne zariadenie. Samotná sakristia bola presvetlená novým oknom. Aj ostatné okná i dvere boli vymenené. Interiér zdobí nový oltárny priestor. Nová sada sviatostných nádob k Večeri Pánovej je darom Dekanátu seniorátu Boblingen Wűrttenberskej cirkvi. Celkové náklady spojené s rekonštrukciou predstavovali viac ako jeden milión korún.
      Od 31. októbra 2006 modlitebňa opäť slúži veriacim evanjelickej cirkvi.
Historické udalosti zoradené podľa rokov